Napsali o nás na serveru motejlek.com

Někdejší bezproblémová spolupráce severočeského developera s velkou stavební firmou se zasekla na projektu rezidenčního komplexu na Liberecku z roku 2008. K výstavbě nedošlo, odpovědnost a náhradu škody v potenciální výši ve stovkách milionů řešil rozhodčí soud. Jeho nález z konce loňského roku se teď dočkal opravdu ostrého napadení u pražského obvodního soudu.

Napsali o nás na serveru motejlek.com

Spor, ve kterém naše advokátní kancelář zastupuje klienta u Obvodního soudu pro Prahu 1, se dočkal pozornosti ekonomického a zpravodajského serveru www.motejlek.com:

 

Spor developera a stavební firmy dospěl v nebývale ostrý útok na rozhodčí soud

20. 02. 2016 – 16:02

Liberecký developer Martin Kulhánek, přesněji jím ovládaná firma Imobilien AG, vede boj s těžkými vahami, Metrostavem a teď už i s Rozhodčím soudem při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR. Jde o krach jeho projektu rezidenčního komplexu ve Vratislavicích nad Nisou s nejdříve 240, posléze v různých fázích projektu až s 449 byty. Poté, co před tím na Liberecku dokončil podobný projekt se stavební firmou Metrostav, spolupráce pokračovala i tentokrát.

Jenže nakonec nedošlo ani k úřednímu schválení záměru, Kulhánek z krachu výstavby vinil Metrostav, Metrostav se hájil objektivními příčinami i chybami na straně zadavatele. Podle rozhodčí doložky ve smlouvě se spor dostal k rozhodčímu soudu, u něhož Imobilien AG požadovala náhradu škody ve formě ušlého zisku 181 milionů korun s příslušenstvím. Rozhodčí soud po dlouhém procesu teprve loni na podzim rozhodl, že sice Metrostav částečně pochybil, příčinnou souvislost se vznikem škody ale neuznal. Kulhánkově společnosti přiznal nárok jen na 1,4 milionu korun s příslušenstvím, jinak žalobu zamítl.

Kulhánek to nenechal být, jeho advokát David Satke z advokátní kanceláře Satke & Škorpil sepsal žalobu na Metrostav, která doputovala tento měsíc na Obvodní soud v Praze 1. Požaduje zrušení rozhodčího nálezu. Potud jde o relativně standardní záležitost, ale žaloba je opravdu mimořádně ostrá a její projednávání a dokazování může přerůst ve slušný skandál. Zásadním způsobem totiž zpochybňuje nezávislost rozhodců a celého rozhodčího soudu. Z podjatosti kvůli ekonomické závislosti na Metrostavu (z důvodu údajně lukrativní předešlé účasti na jeho sporu s Prahou) napadá rozhodkyni Alenu Bányaiovou, Podobně zpochybňuje i nezávislost předsedy rozhodčího senátu Marka Görgese. Jako argument cituje jeho interní korespondenci s ostatními rozhodci. Závěr žaloby tvoří domněnka, že při současném stavu nelze v žádné kauze před Rozhodčím soudem Metrostav porazit.

Metrostav v této věci hájí kancelář Havel, Holásek & Partners. Právní bitva, která může značně ovlivnit situaci kolem rozhodčího soudu, vyostřenou některými nedávnými vyjádřeními proti němu z úst Andreje Babiše nebo jeho ministra dopravy Dana Ťoka, by mohla být velmi výživná.

-pes-

Tento článek byl vydán dne 13.4.2016
Nový Kolowratský palác
Na Příkopě 1047/17
110 00 Praha 1
zobrazit na mapě
Kontaktní formulář

Tento web využívá pro poskytování služeb a analýzu návštevnosti soubory cookie. Používaním tohoto webu s tím souhlasíte.
Informace o tom, co jsou to soubory cookie, naleznete na tomto odkazu.

Beru na vědomí